Kargo Rehberi

Cevap aradığınız pek çok sorunuza aşağıda bulunan rehberimizden cevap bulabilirsiniz
Neleri Taşıyoruz ?

Tek Parça 100 kg’dan Ağır Olmayan

 • Paket, doküman, dosya, valiz, koli, torba, sandık, çuval
 • Sağlam orijinal ambalajında sıvılar
 • Uygun ambalajda ilaç ve benzeri türden malzemeler, (afyon, morfin, kokain ve benzeri uyuşturucular gibi taşınması kanunen yasaklanmış olanlar hariç.)
 • Medikal Tıbbi Malzemeler
 • Oto yedek parça, kafes veya sandık içinde kaporta ve araç aksamı
 • Görsel reklam afişleri

Yalnızca Özel Ambalaj ile Taşınabilir

 • Seramik, porselen, vitray, cam ve camdan yapılmış eşyalar, ayna, mermerden yapılmış eşyalar, tutkal, arapsabunu, peynir, turşu, salça, sandalye, koltuk, açılıp kapanan masa, küçük boyutlu ev eşyaları ve bunların parçaları, avize, oto camları, ampul, abajur, pastırma, sucuk, narenciye ve hediyelik diğer meyveler.
 • Yanıcı, yakıcı, patlayıcı, zehirleyici ve fena kokulu olmayan sıvı maddeler, sağlam(plastik, çelik, alüminyum) bidon veya kaplarda taşınabilir.
 • Vida, zincir, somun, çivi, kelepçe gibi metalden yapılmış malzemeler, sağlam sandık veya 25kg'yi geçmeyen, üzeri kodlanabilir, çuval veya torba içinde taşınabilir.
 • Tek parça 100kg'yi geçmeyen sağlam sandık veya kafes içine konmuş, çemberle bağlanmış kaporta, direksiyon mili, aks, kepçe kazması, sondaj malzemesi, drenaj borusu, dikenli tel, inşaat makine parçası, motor, diferansiyel, şanzıman ve parçaları, hidrolik pompa, sanayi vanası, inşaat asansörü, kelepçeler matbaa giyotini, kalın plastik ambalajlara konmuş, fotoğraf stüdyoları için hazırlanmış sıvı (solüsyonlar) ve benzeri tıbbi malzemeler, içindeki sıvı tamamen boşaltılmış ve sağlam ambalaj içine konmuş akü, rulo haline getirilmiş ve bağlanmış ambalajı sağlam halı ve kumaş, basılı evrak ve kitap, film kasetleri, ses kasetleri, metal film makaraları taşınabilir.
 • Dosya-poşet içerisine sığabilecek 3 kg' ye kadar kargolar MİNİ PAKET olarak dosya-poşet içerisinde taşınabilir.

Bu ürünler ürünün taşınmasına uygun nitelikli orijinal ambalajlarında olması kaydıyla taşınabilir. Gönderi ambalajlarının, hizmetin gerektirdiği ölçü, standart ve sağlamlıkta olması ve her türlü taşıma koşullarına uygun olması ilgili kargonun göndericisi tarafından sağlanmış olmalıdır. Taşınması ve taşıma süresi içinde korunması için özel sistemler ve ambalajlar gerektiren ve gereği gibi ambalajlanmamış gönderilerin hasarından Global Lojistics I Dağıtım sorumlu değildir.

Taşınması Yasak Kargolar

TAŞINMASI YASAK KARGOLAR

 • 5584 Sayılı Posta Kanunu ve sair mevzuat kapsamında posta tekeline giren her türlü gönderi (mektup vb.) ve 4925 nolu Karayolları taşıma kanunu gereği taşınması yasak olan kargolar
 • Para, çek ve senet ile her türlü ziynet eşyası
 • Canlı hayvanlar
 • Her türlü patlayıcı, yanıcı, yakıcı, zehirleyici, fena kokulu kargolar ayrıca dolu ve boş gaz tüpleri
 • Kısa sürede bozulabilecek; et, tavuk, balık, bağırsak, ham deri, mutfak yağları ve yumurta, sıvı deterjan, makine yağları, plastik veya yağlı boyalar
 • Yukarıda sayılan kargoların dışında; ambalajından dolayı delinme, parçalanma, dağılma, kırılma sonucunda kendine veya diğer kargolara zarar verme ihtimali yüksek olan kargolar
 • Zarf içinde ağır, sivri, zarfı yırtabilecek maddeler
 • Fabrikalar ve bayileri arasında gönderilen boş av tüfekleri ve onların parçaları dışında, mermi, boş kovan, tabanca ve her türlü ateşli silahlar
 • Yüklenip indirilmesi zor, ayrıca diğer kargolara zarar verme ihtimali yüksek olan 100kg'den ağır tek parça kargolarla, uzunluğu 3,5 m ' den fazla(araçlara sığmayacak uzunlukta) sandık veya demir malzemeler, plaka veya kütük halindeki mermerler taşınmaz.
Kargomu Nasıl Paketlemeliyim ?
Göndereceğiniz kargonun ambalajı taşıma sürecinde zarar görmeyecek ve taşıma yapmaya elverişli şekilde hazırlanmış olmalıdır. Daha sonra şubelerimizdeki görevlilerimiz ve ya kuryelerimiz ambalaj ile ilgili gerekli değerlendirmeyi yaparak teslim alacaklardır.
Kargo Alım Saatlerimiz ?
Gönderilerinizi hafta içi 17:00 ye kadar, Cumartesi günleri ise 13:00’e kadar Türkiye genelinde tüm şubelerimize kendiniz teslim edebilirsiniz ve ya size en yakın şubemizden yönlendirilecek bir kurye aracılığıyla gönderilerinizi şubeye kadar gelmeden adresten alım hizmetimizden faydalanarak da gönderebilirsiniz. Adresten alım hizmeti için çağrı merkezimizi telefon ile arayarak kurye yönlendirilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Adresinizden kargo alım hizmeti için şubelerimizden kurye çağırma işlemi hafta içi 15:00 hafta sonu 12:00’e kadar yapılabilmektedir.
Kargomun Durumunu Nasıl Öğrenebilirim ?
Web sitemiz üzerinden kargom nerede bölümünden ambar tesellüm fişi, gönderi kodu ve ya fatura numarası ile sorgulama yapabilirsiniz. Çağrı merkezi telefonumuz üzerinden müşteri hizmet temsilcileri aracılığıyla kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.
Hangi Kargolar İçin İrsaliye Fatura Düzenlemeliyim ?
Dosya gönderileri dışında işletmelerin her ticari gönderisi için, sevk irsaliyesinin gönderen tarafından verilmesi taşımanın yapılması için yasal bir zorunluluktur.
Kargom Sigortalımı ?
Koşullu olarak taşınacak kargolar listesinde olmayan gönderiler alıcılarına teslim edilene kadar şirketimizin güvencesi altında olarak sigortalı taşınmaktadır.
Nakit para ve kıymetli evrak gönderebilir miyim?
Zarfın içine konmuş para, çek, senet, yemek çeki, piyango bileti, ve ziynet eşyası yasalar tarafından taşınılmasına izin verilmediğinden dolayı gönderimi yapılamamaktadır.
Dosya poşeti ile kaç kg a kadar kargo gönderebilirim?
Dosya poşetlerimiz ile 0-500 gr aralığında olan dosya, evrak ve dokümanlarınızın gönderimini yapabilirsiniz.